Przejdź do treści

Atrakcje

Gazdówka na Białym Krzyżu to przepiękne widoki, stoki narciarskie oddalone o dosłownie kilka metrów. Niezliczone szlaki turystyczne krzyżujące się na szczycie Białego Krzyża.

Jak spędzać u nas czas
  • W porze zimowej na nartach czy snowboardzie, na doskonale przygotowanych i oświetlonych do późna stokach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie (kompleks wyciągów narciarskich na Białym Krzyżu oraz oddalony o krok ośrodek narciarski: Pośrednie, Małe Skrzyczne, Czyrna Solisko – 13 wyciągów orczykowych).
  • Przemierzając niezliczone szlaki, krzyżujące się na Białym Krzyżu.
  • Jeżdżąc na rowerze po ścieżkach turystycznych (szlakach pnących się szczytami gór bądź łagodnymi drogami leśnymi).
  • Zwiedzając pobliskie liczne jaskinie.
  • Spacerując po lasach, dróżkach leśnych lub spędzić czas na zbieraniu grzybów i borówek.
  • Kącik dla dzieci oraz rozległy teren lasu i pachnących łąk, aby najmłodsi mogli mile wspominać pobyt w naszej Gazdówce.
  • Cieszyć się widokami, źródlaną wodą i zawsze świeże górskim powietrzem.
Sprzęt

Zapewniamy pomoc w wypożyczeniu potrzebnego sprzętu.
Zimą: wypożyczalnię sprzętu narciarskiego, snowboardowego, serwis oraz pomoc instruktorów.
Latem: wypożyczalnię rowerów, kijków do nordic walking oraz instruktorów.

Aktywny Szczyrk

Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) i jej  najbliższa okolica to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, i zarówno latem, kiedy okoliczne góry zachęcają do pieszych wędrówek i rowerowych wypadów, jak i zimą .


Miasto Szczyrk położone jest w dolinie wzdłuż wijącego się potoku Żylica, otoczone górskimi szczytami Klimczoka (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.), Kotarza (965 m n.p.m.) i najwyższego wzniesienia Beskidu Śląskiego - Skrzycznego (1257 m n.p.m.). Wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną tworzą tak zwaną Beskidzką Piątkę promując atrakcje turystyczne regionu. Miejscowość o wyjątkowych zupełnie warunkach naturalnych  zimą otulona śniegiem staje się jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich w kraju.


Szczyrk i okolice to bardzo popularne wśród entuzjastów turystyki pieszej tereny. Otoczenie górskimi szczytami powoduje, że dookoła miejscowości funkcjonuje rozbudowana sieć kilkudziesięciu kilometrów malowniczych szlaków pieszych oraz innych dróg leśnych.

Malinowska Skała
Malinowska Skała jest jednym z najpiękniejszych symboli Beskidu Śląskiego. Dzięki temu szczyt, który odnajdziecie w głównym grzebiecie Baraniej Góry jest chętnie i licznie odwiedzany przez turystów. Na szczycie Malinowskiej Skały znajduje się piękna wychodnia, która nazywana jest Malinowską Skałą. Opcji dojścia na Malinowską Skałę jest bez liku, jednak najwygodniej i najprościej można trafić tutaj z Przełęczy Salmopolskiej. Dodatkowo, podążając z tej strony, możecie zajrzeć do znajdującej się tuż przy szlaku Jaskini Malinka, która jest bardzo ciekawym uatrakcyjnieniem wycieczki.

Jaskinie
Jaskinie w Szczyrku to ciekawa alternatywa dla tras pieszych i rowerowych. W upalne dniu schłodzisz się w jaskini. Niektóre z nich można zwiedzać samodzielnie i bez doświadczenia związanego z wspinaczką a innych organizowane są profesjonalne wycieczki, Jaskinie które warto poznać to Malinowska, Lodowa, W Trzech Kopcach czy Salmopolska
PIESZO… POD ZIEMIĄ a może z lotu ptaka?

Paralotnie
Nie bez powodu Szczyrk nazywa się „mekką paralotniarzy”. Jest w nim coś takiego, że piloci nie mogą mu się oprzeć. Wystarczy, że spojrzycie w górę. Masywy górskie Beskidów i klimat stwarzają tu wspaniałe warunki do uprawiania tego pięknego sportu.

Tutaj możesz zasmakować wyjątkowego uczucia w trakcie lotu paralotnią w tandemie. Tym bardziej wyjątkowego, że odbywa się w wyjątkowym miejscu. Wspaniałe widoki, jakie roztaczają sie wokół masywu Skrzyczne zapamiętasz na długi czas. Lot paralotnią to pełna wrażeń przygoda dla tych, którzy lubią czerpać z życia to, co najlepsze.

Dla rowerzystów
Szczyrk - raj dla lubiących rowery. W pobliżu miasteczka znajduje się także kilka pięknych, widokowych tras rowerowych o różnym poziomie trudności. Kompleks ścieżek Szczyrk Enduro Trails by TREK  jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, powstały w 2019 roku kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych typu singletrack. Specjalnie wyprofilowane trasy, zaprojektowane z dala od pieszych szlaków stanowią świetne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. 5 tras o zróżnicowanym poziomie trudności i łącznej długości 13 km. gdzie na start każdej z nich można dostać się wjeżdżając wyciągami: gondolą lub koleją kanapową

Narty.. snowboard czy skitury?
Szczyrk to polskie miasto, które jest bardzo przyjazne dla narciarzy. Na terenie Szczyrku działa kilka dużych ośrodków narciarskich. Główne i najpopularniejsze stacje dla wielbicieli zimowego szaleństwa to Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena czy Kompleks narciarski „Biały Krzyż”
Wyciąg orczykowy Biały Krzyż (Przełęcz Samopolska) to trasa narciarska dedykowana mniej zaawansowanym narciarzom oraz snowboardzistom. Mierzy 300 m. Stoki są oświetlone i naśnieżane, w okolicy funkcjonują szkółki, wypożyczalnia sprzętu, a także wyciąg dla dzieci. „Biały Krzyż” to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, dla turystów przygotowano bazę gastronomiczną oraz dobrze wyposażone pokoje noclegowe. Szczyrk Mountain Resort to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce, na którego terenie działa  kilkanaście wyciągów oraz 13 zróżnicowanych pod względem trudności tras narciarskich, których sumaryczna długość wynosi 22 km.

WEŹ SKITURY I RUSZAJ W GÓRY !
Skituring to niezwykle atrakcyjna forma aktywności fizycznej - połączenie turystyki zimowej i narciarstwa zjazdowego. Innymi słowy to po prostu wędrowanie na nartach po górach.  Z każdym sezonem staje się coraz popularniejsze wśród kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Jednak warunkiem niezbędnym do czerpania prawdziwej frajdy ze skituringu są podstawowe umiejętności jazdy na nartach. Ukształtowanie terenu swietnie sprzyja rozpoczęciu przygody z skitu rami.